Parafia p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Witkowie Śląskim » O nas

27 września 2011, 23:23

Charakterystyka kościoła

Miejscowość Witków znajduje się w bliskim sąsiedztwie Trójgarbu (wzniesienie o trzech wierzchołkach wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m.) w gminie Czarny Bór. Pierwsze wzmianki o parafii w Witkowie pochodzą z 1376 r.. Należała ona do cystersów krzeszowskich. Pierwotnie wspólnota gromadziła się w drewnianym kościele, którego położenie nie jest pewne. Obecny kościół został wybudowany około roku 1710 r.. W latach 1770-1780 została wybudowana obecna plebania. Także pod koniec tego wieku, albo na początku XIX została wybudowana kaplica św. Anny na zboczu góry w pobliżu wioski. Po kasacie krzeszowskich cystersów w 1810 r. parafia została objęta posługą księży diecezjalnych.

Obecny kościół był kilka razy modernizowany. Najważniejsze zmiany zostały dokonane w XIX w.. Wówczas dobudowane zostało obecne prezbiterium i zakrystia. W tym samym wieku, prawdopodobnie po pożarze, postanowiono podwyższyć kościół i wieżę.

Kościół mimo, że znajduje się w małej miejscowości jest stosunkowo bogato wyposażony. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z końca XVII w. lub z początków XVIII w.. Prawdopodobnie płótno w ołtarzu powstało w warsztacie założonym przez M. Willmanna a prowadzonym po jego śmierci przez jego zięciów. Innym ważnym elementem wyposażenia jest chrzcielnica z I połowy XVIII. Na wieży znajduje się dzwon z końca XVII w. odlany przez mistrza Joachima Hannibala Brorsa. Pozostałe elementy wyposażenia świątyni są z XIX i początku XX wieku.

Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny. Przy kościele został pochowany ks. Alfons Kotzur zm. w. 1945 r.. Niestety nie ma śladu po Jego grobie. Na cmentarzu znajdują się groby trzech Sióstr ze zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Siostry przed wojną i po wojnie mieszkały w domu, który jest poniżej plebanii. Po wojnie uczyły katechezy i obejmowały mieszkańców podstawową opieką medyczną. W latach 60 zgromadzenie sprzedało dom a siostry zostały przeniesione na inne placówki. Na terenie parafii znajduje się także cmentarz poewangelicki. Niestety jest on bardzo zniszczony (obecnie są jedynie widoczne zewnętrzne zarysy niektórych grobów).

U stóp Trójgarbu

Zabytki sakralne parfii w Witkowie